Třešť (Pressweb) – V areálu firmy Strojírny Podzimek, s.r.o. v Třešti se uskutečnilo 3. října 2009 slavnostní otevření fotovoltaické elektrárny, jejíž solární panely o výkonu 125 kW jsou umístěny na střechách výrobní haly a cihelny.

Slavnostní spuštění elektrárny doprovázel bohatý program pro děti i dospělé. Návštěvníci tak mohli v Cihelně shlédnout Komediograf s groteskními skeči a písničkami o možném i nemožném s účinkujícími zvučných jmen, jako je například Pavel Liška nebo Tomáš Matonoha. K poslechu i tanci hrál skvělý Zatrestband. Pro děti bylo přichystáno Loutkové divadlo Luďka Kováře, soutěžení i malování, ať už pastelkami na papíře nebo křídami na chodníku.

Zvídavým návštěvníkům byly k dispozici informace o fotovoltaice a na vlastní oči se mohli při prohlídce zařízení přesvědčit, jak taková fotovoltaická elektrárna funguje.

Slavnostní spuštění nové fotovoltaické elektrárny se uskutečnilo v sobotu odpoledne v areálu třešťské firmy Strojírny Podzimek, s.r.o.

3. října 2009 od 14 hodin byl u této příležitosti připraven pestrý kulturní program, ve kterém byl k vidění populární Komediograf s Pavlem Liškou, Tomášem Matonohou a Josefem Poláškem. V odpolední slavnosti zahrála skvělá kapela Zatrestband v čele s Petrem Píšou.

Na nejmenší návštěvníky čekala pohádka Luďka Kováře, jenž s malířem Petrem Mirčevem pro děti připravil zábavu v podobě soutěží a her. „Počasí nám velice přálo, bylo jasno a v odpoledních hodinách i teplo. Děti tak mohli vesele malovat sluníčka na asfalt, hrát si a soutěžit, když si jejich rodiče odskočili na párek, kofolu nebo pivo. Tato oslava, na niž byl vstup zdarma, navazuje na kulturní programy festivalu Cihelna a konala se na nádvoří a v budově bývalé cihelny firmy.“ vysvětluje a popisuje Lucie Svobodová, asistentka ředitele firmy Strojírny Podzimek, která navíc upozorňuje na to, že po ukončení této akce měli návštěvníci možnost přesunout se do třešťského kulturního domu na večerní oblíbenou Tančírnu Třešť. Ta začala ve 20 hodin, tentokrát na téma černo-bílá – „Jaksi v kostce“. Tanečním párům zahráli Zatrestband a The Big 20 orchestra. „Myslím si, že celá akce, konaná ve Strojírnách se povedla, počet návštěvníků odhadujeme na 850. Moje díky patří mimo účinkujícím také všem zaměstnancům firmy, kteří se aktivně zapojili do příprav“ říká Svobodová.

Firma Strojírny Podzimek, s.r.o. svůj záměr vybudovat solární elektrárnu zahájila počátkem letošního roku. Instalovaný výkon 123 kW zabírá 900 m2 střešních ploch a zajistí více než polovinu potřeby elektrické energie firmy. „Panely vyrábějící elektřinu jsou umístěny na střechách výrobní haly a objektu staré cihelny. Té Cihelny, kde se již od roku 1998 setkávají divadla, komediální soubory, muzikanti či jiní umělci a za jejímž vznikem stáli bratři Matěj a Petr Formanovi “, dodává Svobodová.